Tisková zpráva

Nejrychlejší a nejlevnější způsob založení SRO oslaví již tříleté výročí

29 kvě 2018

Tento pátek uplynou tři roky od chvíle, kdy legislativní úprava umožnila založit v České republice „eseróčko" za pouhý jeden den a za novou, sníženou cenu necelých 6 tis. korun. A to díky pravomoci notáře dělat tzv. přímé zápisy do obchodního rejstříku. Navíc před dvěma lety bylo spuštěno zakládání tzv. jednoduchých spol. s r. o., které jsou vhodné pro jediného společníka. U nich navíc odpadla povinnost zaplatit soudní poplatek za zápis do obchodního rejstříku a odměna notáře byla snížena na polovinu. Podnikatelské prostředí v ČR se tímto krokem výrazně přiblížilo západoevropským ekonomikám.

Čeští notáři dostali před třemi lety, tedy 1. června 2015, pravomoc sami velmi rychle zakládat podnikatelům společnosti s ručením omezeným. Notář v takovém případě sepíše zakladatelský dokument, na jeho základě provede zápis do obchodního rejstříku a odvede za účastníka soudní poplatek za zápis. Tzv. jednoduché spol. s r. o., jejichž zakladatelské dokumenty obsahují pouze nezbytné náležitosti stanovené zákonem, jsou oproti standardním s.r.o. finančně zvýhodněny, neboť se při jejich založení nehradí soudní poplatek a pouze polovina odměny notáře. Taková „eseróčka" jsou vhodná např. pro ty podnikatele, kterým již nevyhovuje forma OSVČ.

„Podnikatelé již třetím rokem nemusí absolvovat zbytečné čekací lhůty ani chodit s žádostí na rejstříkový soud. Spol. s r. o. založí notář za den a nejedná se o žádnou expresní či nadstandardní službu. Odpadá tedy důvod využívat různé ready-made firmy na klíč, protože i ti, kdo je přeprodávají, k notáři musí také zajít. Takže celý proces jen prodlužují a prodražují," vysvětluje prezident Notářské komory ČR Mgr. Radim Neubauer.

Možnost založit spol. s r. o. přímo u notáře za sníženou cenu a za jediný den vedla k výrazným finančním úsporám podnikatelů. A to nejen proto, že již nedává smysl ready-made firmy přeprodávat, ale také proto, že zde odpadá povinnost zaplatit soudní poplatek 6 000 Kč za zápis společnosti do obchodního rejstříku. Peníze, které podnikatelé tímto ušetřili, dosáhly podle dat Notářské komory ČR v minulém roce výše 105 780 000 Kč. Dále došlo i ke snížení odměny notáře za sepis notářského zápisu na polovinu. V roce 2017 bylo po celé ČR založeno 17 630 takových „eseróček".

Podnikání formou spol. s r. o. znamená pro podnikatele méně rizikové ručení oproti podnikání fyzické osoby (formou OSVČ), nabízí možnost vlastního názvu firmy místo občanského jména a náklady činí zhruba 6 tis. Kč. „Někteří zprostředkovatelé poplatek za založení ready-made firmy na klíč deklarují jako nenavýšený oproti vašemu osobnímu vyřízení, nakonec jej ale naúčtují třeba za několikaletý pronájem virtuálního sídla společnosti. Nebo nabízejí zrychlenou službu či založení expres, ale nic takového u notáře neexistuje. A samozřejmě neplatíte ani žádný poplatek rejstříkovému soudu. Stačí k notáři přinést doklad o složení základního kapitálu v bance – zde stačí i 1 Kč, živnostenské oprávnění a souhlas majitele s umístěním sídla v případě, že nepodnikáte ve svém," dodává Neubauer.

Byznys s takzvanými ready-made společnostmi se propadá od roku 2014 a týká se zejména společností s ručením omezeným. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. Proč podnikatelé přestávají ready-made společnosti nakupovat, vysvětluje analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová: „Hlavně díky zjednodušení a zrychlení procesu registrace nových firem podnikatelé čím dál méně využívají služeb registrátorů. Zatímco v roce 2014 byla v prvním roce od založení prodána pětina, tedy skoro 5 000 společností, v roce 2017 šlo o 13 procent firem, tedy 4 076 subjektů."

„Nákup již založené obchodní společnosti s sebou může nést značná rizika, třeba dluh neuvedený v účetnictví nebo vydanou směnku, o které – třeba i účelně – není nový majitel informován. Před zodpovědností za takový skrytý dluh vás bohužel neochrání ani žádné přísežné prohlášení. Založení společnosti na míru přímo u notáře je nejlevnější, nejbezpečnější a nejrychlejší," uzavírá Neubauer.

Kontakt pro média:

Petr Tošek (mobil 778 711 899)
tosek@ewingpr.cz

Více informací poskytne

Petra Štěpánová, PR Director
Mobile: +420 606 744 909
E-mail: petra.stepanova@bisnode.com

Chcete abychom vás kontaktovali?