Článek Risk & Credit Smart data

Znáte nejsnadnější způsob, jak spolehlivě prověřit obchodní partnery?

PR Director CZ & SK - 04 led 2018

Stejně jako v životě, tak i v podnikání platí důvěřuj, ale prověřuj. „Špičkovým nástrojem pro spolehlivé prověřování všech firem v České, ale i Slovenské republice je webová aplikace Gnosus. Rizikovou firmu odhalí během několika sekund," říká ředitel Bisnode Jiří Skopový.

Gnosus pomáhá identifikovat rizikové subjekty, se kterými se nevyplatí spolupracovat. Umožňuje rozkrýt vztahy z ekonomicky spjatého okolí firem, ale i denně monitorovat změny v portfoliu firem. „Je to jedinečný nástroj pro prevenci vzniku nedobytných pohledávek, který usnadňuje proces rozhodování," dodal Jiří Skopový.

První volbou při prověřování obchodních partnerů je zobrazení všech informací v reportu. To uživateli šetří čas, který by jinak musel věnovat zdlouhavému procházení rozptýlených, veřejně dostupných zdrojů. Vysokou přidanou hodnotou jsou pak tzv. signály, které rychle pomáhají identifikovat případná rizika spojená s prověřovaným subjektem. „Signály z velkého množství dat odvozují důležité informace, které dělíme na negativní, upozornění a informativní," vysvětlil ředitel Bisnode.

Uživatelé sledují hlavně negativní informace jako je insolvence, exekuce, dluhy, likvidace, přítomnost v registru nespolehlivých plátců DPH, špatná platební morálka, nízká běžná likvidita nebo zástavní právo na podíl vlastníka. Hojně se také využívá skóringové hodnocení subjektu, které predikuje pravděpodobnost úpadku v následujícím roce. Aplikace ale také vyhodnocuje okolí subjektu – zda nesídlí na rizikové adrese nebo na adrese, kde sídlí vysoký počet rizikových subjektů, zda nemá nebo neměl vlastníky, statutární orgány, manažery či dceřiné společnosti s problémovou minulostí. „Úplnou novinkou, kterou reagujeme na potřeby našich klientů je nový signál – potenciálně rizikové okolí. Ten se zobrazí u těch subjektů, v jejichž ekonomicky spjatém okolí, tedy mezi majoritními vlastníky, dceřinými společnostmi a statutárními orgány se až do druhé úrovně hloubky aktivních vazeb, vyskytuje alespoň u jedné pětiny subjektů aktivní negativní indikátor," prozradil ředitel Bisnode Jiří Skopový.

Pro dokreslení celkového pohledu na prověřovaný subjekt v reportu nechybí ani jeho finanční výsledky a finanční analýza.

Přihlásit k odběru newsletteru

Newsletter je určen pro všechny zájemce o tipy, trendy a inspirace v oblasti smart data.

Artemis

Snadné, rychlé, on-line prověření firem
Chci vědět víc